praca w europie

Praca w Europie – jakie są fakty?

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Mimo, że ubiegaliśmy się o taką możliwość już długie lata wcześniej – od 1994 roku. Tak więc można powiedzieć, że przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej było naszym marzeniem (może nie wszystkich, ale na pewno zdecydowanej większości).

Dlaczego tak naprawdę tego chcieliśmy i co dała nam Unia Europejska?

Otóż członkostwo w Unii Europejskiej daje wiele realnych korzyści. Jest to szansa na nowe inwestycje, rozwój turystyki, rozwój lokalnej społeczności oraz wiele wiele innych. Wraz z dołączeniem do Unii Europejskiej liczyliśmy także na rozwiązywanie jednego z odwiecznych problemów wielu krajów na świecie: bezrobocie.

Polska po 2004 roku otworzyła się na całą zachodnią Europę. W końcu zagraniczne firmy miały mniej problemów na możliwość rozpoczęcia swojej działalności na terytorium naszego kraju. Niektórzy mówią, że tak naprawdę im się to opłaca i tylko dlatego przenoszą swoje siedziby do nas. Na pewno tak jest, ale czy warto ich aż tak krytykować? Przecież oprócz ich oszczędności zyskuje także ta druga strony – czyli pracownik – w tym przypadku Polak, który przed powstaniem danej fabryki mógł być właśnie dotknięty bezrobociem.

Każda duża zagraniczna korporacja otwierająca np. fabrykę w naszym kraju, zatrudnia od kilkuset do nawet kilku tysięcy obywateli naszego kraju. Można śmiało powiedzieć, że bez tej możliwości wielu naszych rodaków miałoby problem z zapewnieniem wystarczających środków dożycia sobie i swojej rodzinie. Dodatkowo taka firma, pozwala także na rozwój tym najbardziej ambitnym. Są sytuacje, że zwykły pracownik linii produkcyjnej, po latach przepracowanych w korporacji zostaje po kilkudziesięciu latach jej prezesem – pnąc się w górę w strukturach firmy. Tak naprawdę wystarczy tylko chcieć – a chcieć to znaczy móc.

Oprócz napływu zagranicznych firm do naszej ojczyzny, nie zapominajmy również o ułatwieniu wyjazdu za granicę. W tym momencie nawet nie musimy używać paszportu i stać w korkach do granicy, a by dostać się na terytorium zachodniego kraju – np. takiego jak Niemcy, w którym można liczyć na zdecydowanie wyższe wynagrodzenia niż u nas.

Warunki pracy w Europie także na przestrzeni lat zdecydowanie się poprawiły. Nawet zachodni pracodawcy zaczęli dostrzegać potencjał w sile roboczej Polaków – często wolą zatrudnić obywatela naszego kraju niż swojego, ponieważ wiedzą, że my jesteśmy w stanie wykonać tą pracę lepiej. W tym momencie nawet bez znajomości jeżyka obcego jesteśmy w stanie pracować za granicą – na miejscu zajmie się nami odpowiedni opiekun. Dlatego też Unia Europejska dała nam naprawdę dużo możliwości i miała znaczący wpływ na zmniejszenie bezrobocia i poprawę sytuacji materialnej wielu rodzin.